MedezeggenschapsRaad
Barlaeusgymnasium
Amsterdam


Notulen MR vergadering 17 oktober 2005


Aanwezig:
Personeel: J. Barge, W. Kraakman, S. Montagut, M. Poelwijk, R. Smeets
Ouders: A. Bartelsman-Depla, J. Hofland
Leerlingen: D. Cuiper, J.de Vos
De voltallige schoolleiding was bij de bespreking van de agendapunten 6 t/m 8 aanwezig.
A. Verrips was de gehele vergadering als toehoorder aanwezig.


1. Opening
Marco Poelwijk opent de vergadering.
Johanna de Vos wordt verwelkomd in de MR. Zij is een leerling uit de 5e klas.

2. Mededelingen

Victor Rutgers is verhinderd.

3. Ingekomen stukken
Van de schoolleiding:
* Kernprocedure 2005 . 2006 (agendapunt 6)
* Invoering Fuwasys; bestuur sep 2005 (agendapunt 7)
* Competentieprofiel O.S.Z.G definitieve versie (ter kennisgeving)
* Fuwasys-VO docentfunctie O.S.Z.G. (ter kennisgeving)
* Loopbaanbeleid definitieve versie (ter kennisgeving)
Van het bestuur:
* Benoemingsprocedure rectoren O.S.Z.G. (agendapunt 8)
* M.R. lid B.A.C. oktober 2005 (agendapunt 8)
Verder: Diverse tijdschriften en/of brochures

4. Notulen MR vergadering 26 september 2005
Het conceptverslag van de vergadering van 26 september 2005 wordt goedgekeurd.

5. Verkiezingen en taakverdeling MR
Oudergeleding:
Voor de oudergeleding bleken geen verkiezingen noodzakelijk. Annekatrien Bartelsman- Depla was de enige kandidaat en zij neemt opnieuw zitting in de MR.
Leerlinggeleding:
Voor de leerlinggeleding bleken geen verkiezingen noodzakelijk. Johanna de Vos was de enige kandidaat en zij volgt Arnoud Verrips op in de MR.
Samenstelling en taakverdeling MR:
Er wordt besloten de taken binnen de MR als volgt te verdelen:
Voorzitter: Victor Rutgers
Vice-voorzitter: Marco Poelwijk
Secretaris: Wim kraakman
Penningmeester: Juliette Barge
Overige leden: Annekatrien Bartelsman-Depla, Dieudonnee Cuiper, Joke Hofland, Sophie Montagut, Roeland Smeets, Johanna de Vos.
Het Barlaeus zal in de GMR worden vertegenwoordigd door Joke Hofland en Juliette Barge.

6. Toelatingsbeleid

De bespreking van de "Kernprocedure 2005 . 2006" en de toelichting van Margriet Bosman hebben het beleid inzake de toelating van leerlingen van basisscholen verduidelijkt. Het Barlaeus dient zich, zoals alle scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in Amsterdam, te houden aan de afspraken die voortvloeien uit het convenant dat de schoolbesturen met elkaar en met de gemeente Amsterdam hebben gesloten.
Het basisschooladvies en de CITO-score bepalen de toelaatbaarheid voor het Barlaeus.
* Automatisch toelaatbaar: VWO-advies en CITO-score . 545
* Eventueel toelaatbaar na overleg met basisschool: VWO-advies en 540 . CITO-score . 544
Niet toelaatbaar: HAVO/VWO-advies en CITO-score . 545.
Leerlingen, ook van buiten Amsterdam, kunnen zich slechts op een school voor voortgezet onderwijs in Amsterdam aanmelden.
In geval van overaanmelding zijn van belang: voorrangsregels
Het Barlaeus mag, binnen het kader van de kernprocedure, voorrangsregels toepassen.
Toelaatbare kinderen van personeel en broertjes/zusjes worden zo automatisch geplaatst.
Het is niet mogelijk om kinderen van oud-leerlingen automatisch te plaatsen.
Hardheidsclausule bij zwaarwegende omstandigheden
Het Barlaeus mag, om zwaarwegende sociale of medische omstandigheden, een beperkt aantal toelaatbare leerlingen (2 % van de beschikbare plaatsen) automatisch plaatsen.
Meestal maakt een maximaal aantal leerlingen van deze regeling gebruik.
Loting: de kernprocedure staat een gewogen loting niet toe.
Na deze feitelijke informatie wordt er nog gesproken over:
Uitval van leerlingen
M.b.t. de criteria voor toelaatbaarheid meldt Margriet Bosman dat er geen significant verschil is in de uitval van onze leerlingen met een CITO-score van 540 . 549. Wel garandeert een score van 550 een hogere kans om op het Barlaeus een diploma te halen. Dit komt wellicht, omdat 550 de maximale score is, die wordt toegekend aan een hele reeks voortreffelijke prestaties.
Broertjes/zusjes voorrangsregel
De laatste jaren worden ongeveer 35 leerlingen automatisch op het Barlaeus geplaatst op grond van deze voorrangsregel.
Niet iedereen vindt de voorrangsregel voor broertjes/zusjes voor het voortgezet onderwijs vanzelfsprekend. Wellicht dat de regel in de toekomst ter discussie zal worden gesteld, bijvoorbeeld als het aantal automatisch te plaatsen leerlingen toeneemt door een toename van het gemiddeld aantal kinderen per gezin.
De MR ziet op dit moment geen reden om het toelatingsbeleid verder te bespreken.


7. Invoering Fuwasys
De GMR heeft het "Voorstel invoering Fuwa vo 2002 onderwijzend personeel sep 2005" goedgekeurd. Dit betekent dat het raamwerk van het functiewaarderingssysteem binnen de kaders van de OSZG is vastgesteld. Juliette Barge (GMR) en Koen Kool lichten toe:
Er wordt bij de inschaling van docenten onderscheid gemaakt tussen verschillende functies, die gerelateerd zijn aan onderwijsgebonden werkzaamheden.
* Docenten, die uitsluitend in de onderbouw lesgeven, krijgen de functie docent (LB).
* Het merendeel van de docenten krijgt (eventueel na een inwerkperiode voor beginnende docenten) de functie docent 1 (LC). Door een groot aantal LC functies op de gymnasia te realiseren, bevordert de OSZG de kwaliteit van het onderwijs.
* Docenten kunnen op termijn solliciteren naar de functie hoofddocent (LD). Op schoolniveau moet, in overleg met de MR en op basis van een onderwijsinhoudelijke visie, worden vastgesteld:
1. De functiebeschrijving van hoofddocent
2. De sollicitatieprocedure (inclusief beoordelingscriteria) voor deze functie
3. Het aantal LD functies; mede bepaald door financiele randvoorwaarden.
De huidige LD docenten krijgen de functie senior docent (LD) aangeboden. Deze functie zal op termijn verdwijnen.
Het functiewaarderingssysteem moet binnen twee jaar op schoolniveau verder worden uitgewerkt en worden ingevoerd.
De komende periode zullen de functies docent, docent 1 en senior docent aan het onderwijzend personeel worden aangeboden en zal een begin worden gemaakt met het ontwikkelen en formuleren van beleid inzake de hoofddocent op het Barlaeus.

8. Procedure rectorbenoeming
Uiterlijk 4 november 2005 moet de MR kandidaten voor de benoemingsadviescommissie (BAC) voordragen. Het bestuur biedt de mogelijkheid om twee docenten voor te dragen, naast een lid van het ondersteunend personeel, een ouder en een leerling.
De MR besluit gebruik te maken van de mogelijkheid om twee docenten voor te dragen. Zonder de aanwezigheid van de schoolleiding wordt over de voordracht gesproken. Er wordt besproken welke kwaliteiten gewenst zijn binnen de BAC en besloten dat iedere geleding op korte termijn kandidaat-vertegenwoordigers benadert. De leerlinggeleding in de MR legt haar voordracht ter advisering voor aan de leerlingenraad.
De MR onderkent het belang van de profielschets, zoals die door de BAC zal worden opgesteld en hecht eraan hierover in de voorbereidende fase mee te denken. Er wordt besloten 31 oktober een openbaar overleg met de kandidaat-leden van de BAC te organiseren. Aan de hand van de "functiebeschrijving rector zelfstandig gymnasium" kan worden nagedacht welke voor het Barlaeus specifieke punten aan de profielschets kunnen
worden toegevoegd.
Margriet Bosman zorgt ervoor dat de functiebeschrijving (eventueel samen met profielschetsen, zoals die door andere gymnasia zijn opgesteld) snel beschikbaar komt. Het bestuur heeft besloten dat een extern bureau voor personeelsselectie bij de procedure zal worden ingeschakeld. Dit besluit wordt met instemming verwelkomd, te meer daar Geert Kapteijns aangeeft dat bij de vorige rectorbenoeming de toenmalige BAC veel steun heeft
ondervonden van zo'n externe bureau.
De MR moet verder laten weten of wordt afgezien van het adviesrecht inzake het benoemingsvoorstel van het bestuur. Hierover wordt 31 oktober een beslissing genomen.


9. Rondvraag
Er zijn geen punten voor de rondvraag.
Na de vergadering heeft Marco Poelwijk Arnoud Verrips bedankt voor zijn werk in de MR. Hij merkte op dat Arnoud altijd op nauwgezette wijze alle stukken voor de vergadering had doorgenomen en zo een zeer belangrijke bijdrage leverde binnen de MR.

Besluiten en afspraken:

Wie Wat
MR: De taakverdeling voor 2005 . 2006 is vastgesteld.
MR: Er worden twee docenten voorgedragen voor de BAC
MR: Het voordragen van leden voor de BAC gebeurt per geleding
MR: Op korte termijn worden kandidaat-leden benaderd voor de BAC
MR: 31 oktober openbaar overleg met kandidaat-leden BAC
MR: 31 oktober beslissing inzake adviesrecht MR over benoemingsvoorstel
Margriet Bosman: Functiebeschrijving rector + profielschets(en) achterhalen